Okul Öncesi Öğretmenleri NET-Okul Öncesi-Biz Bu işte Tek Değiliz

Orjinalini görmek için tıklayınız: Özbakım Becerileri 1
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Çocuğun kendi ihtiyaçlarını kendisinin yapabilmesidir. Okulöncesi dönemde çocuğa kazandırılacak temel alışkanlıklar özellikle uykuya hazırlık, giyinme, yemek ve tuvalet-temizlik alışkanlıklarıdır. Çocuğun yaşamdaki disiplininin de temelini oluşturan bu alışkanlıklar çocuğun gelişmesine paralel olarak yeni davranışların kazanılmasına zemin hazırlar.
Önemli olan alışkanlıkların kazanılma döneminde yetişkinin çocuğu gerilime sokmaksızın davranmayı başarabilmesidir. Aşırı baskı, zorlama, zaman zaman ceza verme yoluyla istenen davranışın kazandırılmaya çalışılması çocukta daha sonraki dönemlerde davranışlarına yansıyabilecek bir takım duygusal sorunların, kırgınlık, düşmanlık vb olumsuz duyguların yerleşmesine neden olabilir.
Sağlıklı bir aile ortamında zorlanmadan temel alışkanlıkların karşılanması için gerekli olan uygun davranışları kazanabilmeyi başarabilen çocukların gençlik döneminin sorunlarını da daha kolaylıkla çözümlemeyebildikleri gözlenmektedir.

PANTOLON GİYME ÖZBAKIM BECERİSİ
Beli lastikli ve bol bir pantolon (eşofman) kullanınız.
İŞLEM BASAMAKLARI
• Çocuğunuzun pantolonunu kalçasına kadar çekip ellerini pantolonun üzerine koyarak beline kadar çekmesini sağlayınız.
• Çocuğunuzun pantolonunu dizlerine kadar çekip ellerini pantolonun üzerine koyarak önce kalçasına sonra beline kadar çekmesini sağlayınız.
• Çocuğunuzun pantolonunu her iki ayak bileğine kadar çekip ellerini pantolonunun üzerine koyarak dizlerine, kalçasına ve oradan da beline kadar çekmesini sağlayınız.
• Çocuğunuzun pantolonunun bir ayağına geçirip elleri ile tutturarak diğer ayağına geçirmesini, diz kalça ve beline kadar çekmesini sağlayınız.
• Her basamağı birkaç kez denedikten sonra başarınca ödüllendiriniz.
• Çocuğunuzu yaptığı bu faaliyetten dolayı ödüllendiriniz.(öpücük, aferin, başını okşama, sevdiği bir şeyi alma, parka götürme vb)
• Not: Ödül olarak seçtiğiniz şeyi mutlaka istenilen davranışın veya faaliyetin hemen arkasından gerçekleştiriniz.